Yazı Detayı
31 Temmuz 2020 - Cuma 09:27
 
İyi ve mutlaka mesafeli bir bayram dileğiyle
Hande Fırat
 
 

Sevgili okurlarım, hepinizin bayramını tebrik ederim. Aslına bakarsanız yine biraz hüzünlü bir bayram.

Kalabalık bayram sofralarından, el öpmelerden, sarılmalardan, kucaklaşmalardan mutlaka kaçınmak gerekiyor. Salgın bitmedi, devam ediyor. Bu nedenle de Mehmet Hoca’yı aradım. Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Kurban Bayramı’nda beş riskli aktivite olduğunu söyledi. Dikkat edilmesi gerekenleri şöyle anlattı:

BEŞ RİSKLİ AKTİVİTE

1)İNSANLARIN BULUNDUKLARI ŞEHİRDEN BAŞKA YERE GİTMESİ:

Gidişler genelde büyük şehirlerden küçük yerleşim yerlerine oluyor. Yani virüsün yoğun olduğu illerden daha az olanlara. Tabii Güneydoğu Bölgesi hariç. Güneydoğu’da şu an salgın yoğun. Peki bu yerleşim yerlerine nasıl ve hangi araçla gitmeliler? En güveniliri kendi araçlarını tercih etmeleri. Mola verdikleri yerlerde, kısa sürede ihtiyaçları gidersinler. Virüsün miktarı ve virüsle temas süresi önemli. Yemeklerini kalabalık yerlerde yemesinler. Otobüs ya da uçakta pencere kenarını tercih etsinler.

 

2)BAYRAM NAMAZI: Bayram namazını açık alanda, sosyal mesafe kuralına uyarak ve maske ile kılsınlar. Kapalı alanda kılmaya mecburlarsa, mesafeye mutlaka dikkat etsinler. Yüksek sesle konuşmasınlar. Yüksek sesle konuşmak, bulaş riskini on kat arttırıyor. Cami çıkışlarında toplu bayramlaşmadan kaçınmak gerekir.

3)KURBAN KESİMİ: Virüs hayvanlardan bulaşmaz. Ancak insandan insana bulaşır. Bayram namazından hemen sonra kurban kesimi için yığılma olmamalı. Kurban kesimi dört güne yayılarak yapılmalı. Sosyal mesafe ve maske kuralarına mutlaka uyulmalı. Diyelim ki kurbanı kesende virüs var, diyelim ki keserken hapşırdı. Evde bıçağı, elimizi yıkamak gerekiyor. Sadece COVID-19 için değil başka hastalıklar açısından da çiğ ete değdikten sonra el normalde mutlaka yıkanmalı.

4)TOPLU TAŞIMA ARAÇLARININ KULLANIMI: Bayramlaşma ziyaretleri mutlaka dört güne yayılmalı. Toplu taşıma araçları kalabalık olmamalı.

5)BAYRAMLAŞMA: İdeali yaşlılarımızın, risk grubundaki yakınlarımızın bayramını telefonla kutlamak. Mutlaka gidilecekse kalabalık olmamalı, açık havada bayramlaşma tercih edilmeli. Sosyal mesafe ve maske kuralına mutlaka uyulmalı. Yani öpüşmek, el öpmek, sarılmak yok. Bayram ikramları, ortadan yenecek şekilde olmamalı. Küçüklere harçlık verilecekse zarf içinde verilmeli. Eller yıkanmalı. Büyüklerimizin evinden ayrılmadan önce ellerimizi değdiğimiz yerleri alkollü mendil ya da dezenfektan ile temizlemeliyiz.

BODRUM VE SAHİLLERE UYARI

 

Sadece bayram ziyaretleri değil, tatildekilerin de dikkat etmesi gereken kurallar var. Ancak bu kurallar unutulmuşa benziyor. Mehmet Hoca’ya tatilde gördüğüm manzaraları anlattım. Bırakın sosyal mesafeyi, buluştuklarında, birbirlerini yanaklarından öpen insanlar var. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan bayram nedeniyle iyice kalabalıklaşan Bodrum’dan örnek verdi: “Bodrum’dakilere bakıyorum. Elli kişiyle karşılaştığımda, 40’ında maske yok. Geri kalan 10’unun maskesi ise düzgün takılmamış. Sosyal mesafe kurallarına uyulmuyor. Vatandaşlar da işletmeler de uymuyor. Turistler de geliyor, gelecek. Onlar da rahat davranırsa ortaya iyi bir sonuç çıkmaz.”

AÇIK HAVADA BİR ŞEY OLMAZ MI?

Peki bu rahatlık açık havada bulunmaktan kaynaklanıyor olabilir mi? Açık havada bir şey olmaz mı? Mehmet Hoca açık havada virüsün bulaşma oranının 19 kat daha düşük olduğunu söyledi. Ancak önemli bir uyarıda bulundu: “Açık alanlarda ortaya çıkmış çok sayıda vaka gördük. Açık havada yapılan nişanlar, askere uğurlama törenleri gibi. Mesafe bir buçuk metrenin altına indiyse, maske de takmadıysanız virüs açık alan-kapalı alan dinlemez.”

RAKAMLAR NE DİYOR?

Vaka sayısı, psikolojik bir sınır gibi algılanan binin altına düştü. 900’lerde takılmış gibi duruyor. Peki bu ne demek? Mehmet Hoca çok önemli uyarılarda bulundu: “Vaka sayımız 900’lerde ama bunların yüzde 62’si hastaneye yatıyor. Hiçbir ülkede böyle bir rakam yok. Amerika’da hastaneye yatış oranı yüzde 5 ila 10. Yoğun bakıma yatış oranımız ise yüzde 12. Dünya genelinde yoğun bakıma yatış oranı ise yüzde 1. Biz sadece hastalığı ağırlaşmış insanlara test uyguluyoruz. Belirtisiz gizli virüs taşıyıcılarına ulaşamıyoruz. Bunlar ve hastalığı hafif atlatanlar, virüsü bulaştırmaya devam ediyor. Bu şekilde vaka sayısını düşük seviyeye indirmek mümkün değil. Vaka sayılarını güvenli bir seviyeye indirmenin tek yolu var: Gizli ve hafif atlatan vakaları bulmaya yönelik bir politikayı acil hayata geçirmek. Yani yaygın test uygulamak.”

Sevgili okurlar, Mehmet Hoca yaygın test uygulamasına geçilmesini öneriyor. Bizlerin ise salgının tüm hızıyla sürdüğünü aklımızda tutarak, sosyal mesafe, maske kuralına mutlaka uymamız gerekiyor. Herkese iyi ve mesafeli bir bayram dilerim...

 

HURRİYET

 
Etiketler: İyi, ve, mutlaka, mesafeli, bir, bayram, dileğiyle,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
11 Ağustos 2020
Siyasetin gündemindeki çağrı
07 Ağustos 2020
Mesele İstanbul Sözleşmesi değil. Neyin hesabı?
04 Ağustos 2020
COVID her yerde
28 Temmuz 2020
‘Challange accepted’ Siyah-beyaz fotoğraf olmamak için
17 Temmuz 2020
İki kara propaganda
15 Temmuz 2020
Dört yıldır süren mücadele
14 Temmuz 2020
Ayasofya kararı eleştirilerine ne yanıt veriliyor?
10 Temmuz 2020
Hayalet silahlarla örtülü savaş
07 Temmuz 2020
Olağan şüpheliler
03 Temmuz 2020
Sosyal medya nasıl düzenlenecek?
30 Haziran 2020
Bu rehavet iyi değil
26 Haziran 2020
Z kuşağına özel seçim kampanyası
23 Haziran 2020
Sisi ve arkasındakiler
19 Haziran 2020
Libya fotoğrafı
16 Haziran 2020
Türkiye ve Rusya Libya satrancında
12 Haziran 2020
Katar’dan Türkiye’ye yatırımlar devam edecek
09 Haziran 2020
Her kötülüğün ardındaki ülke
05 Haziran 2020
Libya’da Erdoğan’ın bahsettiği olumlu adım
02 Haziran 2020
8 dakika 46 saniyenin sonunda ABD nefes alamıyor
30 Mayıs 2020
Vapur yolculuğu
29 Mayıs 2020
Vapur yolculuğu
22 Mayıs 2020
Dünyanın bilinmeze zorlu ve zorunlu yolculuğu
19 Mayıs 2020
Virüsün gölgesinde bir bayram daha Büyük Önder’i anlamak
15 Mayıs 2020
Yanlış anladık normalleşmeyi
12 Mayıs 2020
Yeni normalin zorlukları ve zorunlulukları
08 Mayıs 2020
Rüzgârın yüze vurmasını özleyenlere...
05 Mayıs 2020
Yeni normal ve gündem
01 Mayıs 2020
Daha yolun yarısındayız
28 Nisan 2020
Virüs zamanı bölgede neler oluyor?
24 Nisan 2020
Bu çocuk da okur, belki büyük adam da olur!
21 Nisan 2020
Virüs sonrası
17 Nisan 2020
İnfaz paketi ve af tartışmaları
14 Nisan 2020
Soylu fırtınası
10 Nisan 2020
İstanbul’u ülke, ilçeleri şehir gibi düşünmeli
07 Nisan 2020
80 ve 89 yaşındaki karı koca virüsü yendi
Haber Yazılımı